Připoj se k nám a vyzkoušej nádherný zelený sport pro celou rodinu, nauč se běhat v lese s mapou a buzolou, najdi a poznej nové kamarády a kamarádky, udělej něco pro své zdraví! Přiveď k nám své kamarády, sourozence, rodiče…
Kdo jsme a co děláme?
Jsme velká parta ve Spolku orientačního běhu Olomouc a věnujeme se orientačnímu běhu. Patříme k úspěšným klubům v České republice, v minulosti od nás vyběhla celá řada reprezentantů České republiky, jakož i mnoho osobností pracovního, společenského i kulturního života. Náš oddíl má dlouholetou tradicí a zkušené trenéry. Průběžně hledáme nové příznivce pohybu v přírodě všech výkonnostních úrovní.
Na jaře a na podzim chodíme trénovat do lesů v okolí Olomouce a Prostějova, o víkendu (nejčastěji v sobotu) jezdíme na závody. V zimě chodíme trénovat do tělocvičny.
Koho hledáme?
Jako začátečníky hledáme především děti ve věku 8-10 let, ale není to podmínkou. Začátečníkem se můžete stát třeba i v padesáti. Stačí mít radost z pohybu. V orientačním běhu na věku nezáleží, na závodech neprobíhají žádné výběry do sestavy jako v některých jiných sportech, závodů se může zúčastňovat každý.
Jednoduše napsáno, hledáme kohokoliv, kdo má rád přírodu, má radost z pohybu a chce se rozhodovat sám za sebe.
Jak nás kontaktujete?
Můžete zavolat na telefonní čísla 723 934 365 (Zuzka Štrajtová) nebo 724 227 172 (Roman Šimek) nebo poslat e-mail na adresu simek.roman@uhul.cz. Rádi vám sdělíme vše potřebné.
Co je orientační běh?
Orientační běh (zkratka OB) je moderní sportovní odvětví vytrvalostního charakteru, při němž je nutno se správně a rychle orientovat v neznámém terénu. Při závodě se hledají kontrolní stanoviště (kontroly) ve stanoveném pořadí a v nejkratším možném čase. Cestu mezi kontrolami si každý volí podle vlastní úvahy za pomoci mapy, buzoly a stručného popisu kontrol. O úspěchu v závodě rozhoduje tedy správná orientace a rychlý běh.
Sportovištěm pro orientační běh je příroda – lesy, parky – při samotném závodě se pohybujete ve zdravém prostředí na čistém vzduchu. Běh po měkké lesní půdě neničí vaše klouby na rozdíl třeba od běhu po asfaltu.
Závodů v orientačním běhu se může účastnit úplně každý. Na závodech je vypisováno mnoho různých kategorií s tratěmi různých délek a obtížností odstupňovaných podle věku, pohlaví a náročnosti. Na závodech se tak spolu utkávají věkově a výkonnostně stejní závodníci a závodnice. Kategorie jsou vypsány pro malé děti až po nejstarší veterány, a tak si každý najde své soupeře a odpovídající trať. Na závody tedy může jezdit opravdu celá rodina. Závody probíhají o víkendech od jara do podzimu, v době letních prázdnin pak můžete absolvovat i vícedenní závody s možností kempování, vycházek po okolí a příjemně strávené dovolené. Pro děti jsou v létě připraveny tábory s náplní orientačního běhu i jiných táborových aktivit.
K účasti na závodech nepotřebujete žádné nákladné vybavení. To hlavní – buzolu – lze pro začátek zapůjčit. Z obuvi je nejvhodnější ta, která nebude podkluzovat v lesním terénu. Jako oblečení lze použít například lehké kalhoty a tričko.
Video, co je orientační běh
Každému „laikovi” vysvětlí, co je to orientační běh a co od něj má očekávat.