Nejprestižnější závod O-sezóny, Mistrovství ČR klubů a družstev, Veteraniáda a Mistrovství oblastních výběrů žactva

se tento víkend uskutečnil na severu u Kamenického Šenova v kopcovitém terénu s pískovcovými skalami. Pro orientační běh nádherný čistý borový les sváděl k rychlosti, což pro mnohé znamenalo chyby v mapově těžkém terénu. Počasí žádná sláva, sychravo, místy déšť s různou intenzitou. Nicméně možnost osprchovat se v horké vodě přímo na shromaždišti ve vojenských stanech tento nedostatek celkem eliminovala (někteří toho využili i několikrát za den).

Přesto že shromaždiště bylo vzdálené 300 km od Olomouce, zanechali SOBi (celkem 24 závodníků) výraznou stopu. V sobotu tato stopa spočívala bohužel i v tom, že VŠECHNY tři naše mužské štafety byly diskvalifikovány za neoraženou kontrolu. Sice byl v každé štafetě jen jeden diskosobol, ale to už ke štafetám patří :-). Z mužské části výpravy se v sobotu dařilo jen Vítkovi, který v rámci hostování ve štafetě STE obsadil s Bořanem a Mikešem krásné 4. místo v H18 (vloni vybojovali 6. místo).

Naše největší hvězda Terka nám i všem ostatním předvedla opět nezapomenutelný zážitek. V rámci hostování běžela kategorii D18 ve štafetě JPV. Na prvním úseku Sabča Pilcová doběhla 18. se ztrátou 7:25 na Pardubice (LPU). Na druhém úseku Němka Seeger doběhla 10. se ztrátou 6:57 na LPU. Pak předvedla Terka neskutečný výkon. Béďa na každém z hlášených mezičasů hlásil, jak Terka předbíhá jednu soupeřku za druhou. Do pytlíku běžela Terka již na 2. místě se ztrátou 1:47 a Béďa hlásil, že má ještě šanci bojovat o zlato…. Když si Terka razila sběrku, netušila, že svojí soupeřku má těsně za zády. Teprve díky informacím z rozhlasu pochopila, že běží o zlato a s drobnými problémy aby trefila do správného koridoru si šťastná doběhla pro triumf. V cíli pak emotivně utěšovala plačící soupeřku, která chybou v pytlíku přišla o nejcennější kov. Po doběhu na mojí otázku: “To bylo pro tebe tak jednoduché?” se Terka svěřila: “Já vůbec nevěděla jak na tom jsem. Já jsem předem prosila Dušana, aby mi řekl, jak na tom jsem na divácké kontrole, ale on mi nic neřekl. Tak jsem si říkal, že jsem buď druhá (a to by bylo skvělé, neboť jsme chtěly být druhé), nebo jsem čtvrtá a nechce mne znervózňovat. Tak jsem běžela dál. Poté, co jsem udělala 43s chybu na předsběrku jsem při ražení sběrky myslela, že jsme tak páté a že tudíž o nic nejde. Z rozhlasu však slyším Béďu, že jsme první. Kolem mne valil Vojta Tesař, tak jsem se taky rozeběhla. Pak jsem omylem vlétla do předávkového koridoru, tak jsem se tam točila a vidím těsně za sebou Šárku z Pardubic. Kdybych udělala v předávkovém koridoru o dva kroky více, tak jsme byly druhé. Já o ní vůbec nevěděla, že je těsně za mnou. Vůbec jsem to nechápala, neboť ani v pytlíku jsem se se Šárkou nepotkala, až na tom doběhu.” V roce 2015 ve Vracově na MČR štafeta JPV skončila osmá, po roce to již vyšlo na zlato.

Výborně zaběhly naše děvčata v D135. Ivča, Ivka a Eva stejně jako vloni vybojovaly 4. místo. I naše druhá štafeta ve složení Jitka, Jarka a Zuzka se v konkurenci 35 neztratila a bylo z toho krásné 24 místo. Pochvala za skvělý výkon patří Adélce a Káje, které v DH12 přispěly ke 12. místu výběru Hanácké oblasti. To samé platí i o Viktorii (36. místo). Obdobně Vlaďce se dařilo v D14, kde pomohla své štafetě k výbornému 9. místu.

Na nedělní závod jsme se důkladně připravili. Za psychologické pomoci doktora, veterináře a nestorů OB našeho oddílu jsme si na chalupě v Kytlici ujasnili, že základem je mít všechny kontroly. S tímto cílem jsme vyrazili na nedělní závod.

Tentokrát jsme si dávali pozor a všechna ražení byla v pořádku. V roce 2015 jsme obsadili v DH225 9. a 25. místo. Letos tuto kategorii běželo 62 štafet (početně nejsilněji obsazená kategorie). Naše áčko Robin rozběhl na 41. místě. Ivča stáhla 8 míst, Roman 11. časem na úseku dalších 10 míst, Eva 4. časem na úseku opět dalších 10 a očekávali jsme, že Honza na posledním úseku stáhne dalších 10 míst, abychom se dostali na bednu. To se sice nepodařilo, ale i 11. místo je pro náš oddíl skvělé umístění. Za sebou jsme nechali mnoho kvalitních družstev. Našemu béčku ve složení Petr, Ivka, Tonda, Jitka a Jirka se celkem také dařilo. Zejména díky kvalitním výkonům Ivky a Tondy obsadili 36. místo.

V kategorii DH275 naši SOBi ve složení David, Zuzka, Luboš, Jarka a Laďa obsadili 11. místo zejména díky dobrému výkonu Jarky a Davida. To znamenalo posun dopředu o 2 místa oproti výsledku z loňského roku.

Skvěle opět zaběhla Terka, která přispěla ke 4. místu družstva JPV v kategorii DH18.  Slušný výkon předvedla Adélka a Vikča, které přispěly k 22. místu výběru Hanácké oblasti v žactvu, Kája a Vlaďka se podílely na pěkném 8. místě v žactvu. Uznání patří i našim nováčkům, kteří získávali cenné zkušenosti z mapově těžkého terénu.

Každý závod v těžkém terénu přináší zkušenosti, které budeme moci zúročit v dalších závodech. Navíc, když jsou závody proloženy relaxací ve společnosti kamarádů, považuji takto strávený víkend za pěkně prožitý. Těším se již na další oddílovou akci 🙂